AVI

 

AVI pomeni Audio Video Interleaved. AVI je oblika zapisa video in avdio datotek, ki se uporablja za digitalno shranjevanje avdio in ozir. ali video informacij za namene predvajanja. Format AVI ima vgrajeno podporo na vseh Microsoftovih platformah Windows, je celo Microsoftov de facto standard za avdio in video podatke na osebnih računalnikih. Poleg sistema Windows OS format AVI podpirajo vse glavne platforme.

Datoteka Audio Video Interleave ali AVI je katera koli datoteka s pripono .avi. Datoteko shrani multimedijsko polje, ki shrani tako video kot zvok z uporabo različnih kodekov, kot sta XviD in DivX.

Datoteka ne potrebuje večjega stiskanja za shranjevanje datotek in zahteva več prostora v primerjavi z drugimi video formati, kot sta MOV in MPEG. Vendar lahko datoteke AVI ustvarite brez stiskanja. S tem datoteka postane brez izgube in povzroči večje datoteke – približno 2-3 GB / min videoposnetka. Datoteka brez izgub ohrani svojo kakovost, ne glede na to, kolikokrat jo odprete ali shranite. Datoteko lahko hitro vrnete, ne da bi uporabljali kodeke.

 

Video and sound by Freepik is licensed under CC BY 4.0

Uporaba

AVI format je najpogosteje uporabljen za promocije, kratke filme, oglase in sicer za deljenje video posnetkov. AVI je uporabljen za predvajalnike medijev s sistemom Windows ali druge pripomočke, ki uporabljajo isti kodek. Zaradi velikosti datoteke se datoteka AVI redko uporablja za spletna mesta za pretakanje videov ali portalske naprave. AVI format je s časom postal tako popularen, da ga podpira večina DVD, Blu-Ray predvajalnikov pa tudi nekatere igralne konzole, po navadi preko DivX kodeka, ki je znan po stiskanju videa v manjše velikosti, hkrati pa ohranja visoko kakovost slike.

Advertisment video by Pixabay is licensed under CC BY 4.0

Zgodovina oblike zapisa datotek AVI

Datoteko AVI je Microsoft ustvaril novembra 1992 z namenom zagotoviti napreden in robusten format avdio in video datotek za operacijski sistem Windows. Microsoft je uporabil AVI kot vsebnik datotek za nov okvir, ki je v svoj operacijski sistem dodal predvajanje digitalnega videa. Podjetje je izdalo AVI kot dodatek za Windows 3.1. V 4 letih je skupina Maxtor OpenDML razvila novo pripono formata datoteke za AVI (AVI 2.0), ki v nasprotju s prvotno specifikacijo ponuja standardiziranega načina kodiranja informacij v razmerju.

Format video datotek AVI  je z vzponom interneta posameznikom omogočil skupno rabo video datotek. Danes je oblika zapisa datoteke AVI še vedno ena najbolj priljubljenih med različnimi video formati. Na video produkcijo se zanašajo tako amaterji kot profesionalci.

Poleg predvajalnika datotek AVI, kot je Windows Media Player, lahko za predvajanje datotek AVI, shranjenih na strežnikih, uporabite tudi nekatere spletne storitve, kot je Google Drive. To dodatno spodbuja shranjevanje medijev v oblaku.

 

Struktura AVI

Struktura oblike zapisa datoteke AVI temelji na obliki zapisa datoteke za izmenjavo virov (RIFF – Resource Interchange File Format), katerega sta razvila IBM in Microsoft. Ta oblika datoteke razdeli vse informacije v določeni datoteki v bloke ali “koščke”. Vsak kos lahko označite kot AVI. Datoteka AVI je nato razdeljena na dele. Struktura datotek AVI je zelo preprosta. Te datoteke so sestavljene iz vsaj dveh obveznih delov; glava, ki ji sledijo kosi informacij. Glava vsebuje splošne metapodatke datoteke, kot so velikost datoteke, hitrost sličic in podobne značilnosti, kosi pa hranijo dejanske avdio in video informacije. Glava je označena z oznako “hdrl”, avdio / vizualne informacije pa z oznako “movi”. Različni kodeki, povezani z različnimi shemami stiskanja AVI, lahko kodirajo ali dekodirajo informacije “movi”. Datoteke, ki uporabljajo format datoteke AVI, imajo včasih tretjo neobvezno komponento. Ta tretji del indeksira odmike. Označena je z oznako “idx1”. Nekateri programi, kot je VLC, se pritožujejo, ko poddela indeksa “idx1” ni mogoče najti, saj je potrebna za učinkovito premikanje med časovnimi žigi (iskanje). Datoteko ponujajo, da datoteko “popravijo” z začasno ali trajno izdelavo indeksa. V glavi je definirano tudi število okvirjev v časovni enoti, druge časovne sinhronizacije ni.

 

Kodiranje AVI

Format zapisa in način stiskanja videa in zvoka ni določen z AVI formatom: odvisen je od koderja. 

Zvok je običajno PCM kodiran (8 ali 16 b; 11, 22 ali 44 Hz). PCM oziroma Pulse Coded Modulation je najbolj enostavna oblika kodiranja (brez stiskanja), kjer enostavno le zapiše vzorčene kvantizirane vrednosti zvoka. Podpira pa AVI tudi zvočne formate MP3, WMA, AAC, AC-3, DTS in LPCM.

AVI podpira video formate MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 (A)SP, H.264/MPEG-4 AVC, VC-1/WMV, Real Video, THeora, Microsoft MPEG4 V2, VP8.

Nestisnjeni slikovni okvirji – DIB (Microsoft Device Independent Bitmap):

  • 8-bitni črnobel Y8,
  • 9, 12, 16-bitni (4:2:2) YUV,
  • 8, 15, 16, 24, 32-bitni RGB.

 

Nekaj tipičnih koderjev, ki so vključeni v okolje Windows:

  • Intel Real Time (Indeo) in Cinepak (QuickTime): vektorska kvantizacija, YUV, zahtevno stiskanje, hitro napihovanje (preslikava podobnih blokov 4×4 v generične), srednje učinkovito stiskanje;
  • Microsoft RLE (Run Length Encoding): štetje enakih slikovnih točk, neučinkovito za foto; brez upoštevanja odvisnosti med okviri;
  • koderji na osnovi DCT (MJPEG, MPEG-*, H.261, H.263): zelo dobro stiskanje, a zahtevno procesiranje (v realnem času izvedljivo na siliciju), neostri robovi, upoštevanje odvisnosti med okviri (razen MJPEG).

 

Video kodirniki v okolju Windows:

  • Clear Video (tudi Real Video) deluje na podlagi fraktalnega stiskanja: zelo zahtevno, a nekoliko učinkovitejše od MPEG.
  • RealMedia (.rm) format sestavljata RealAudio(.ra) in RealVideo.

 

Pretvorba AVI

 

GIF in animated GIF v AVI (in obratno):

AVI v MPEG:

  • PhotoPaint, Corel
  • XingMPEG Encoder
  • avi2mpg1 -freeware
  • CONVMPG3-freew.

Zajem dogodkov z zaslona v AVI

  • HyperCam
  • Microsoft Camcorder

 

Prednosti stiskanja AVI

Trenutno je na voljo veliko kodekov, s katerimi lahko dosežete želeno razmerje med stiskanjem datotek v spletu.

Video AVI ima izjemno kakovostno zvočno zvestobo.

Da bi bil združljiv s standardom DV, je mogoče za razliko od drugih avdio / video formatov stisniti standard DV-AVI.

Oblika datoteke AVI je razvita v sistemu Windows, zaradi česar jo je mogoče predvajati z vsemi glavnimi Microsoftovimi in ne Microsoftovimi operacijskimi sistemi.

DVD-je in diske, ki jih je mogoče predvajati, lahko ustvarite z uporabo datotek AVI za shranjevanje začetnih avdio / video informacij. Vrsta datoteke AVI ne zahteva nobene posebne naprave ali programske opreme za zagon datoteke. To samodejno poveča število posameznikov, ki lahko odprejo datoteke formata AVI.

Kakovost, ki jo vzdržuje AVI, je odlična za glavne datoteke. Na te glavne datoteke se lahko naslonite in ustvarite datoteke, ki ustrezajo različnim potrebam po skupni rabi.

 

Slabosti stiskanja AVI

Ni standardiziranega načina kodiranja vidnega razmerja. Če datoteko AVI stisnemo v spletu z uporabo nekaterih kodekov, je treba za pridobitev in predvajanje datoteke v napravo namestiti isti kodek. Medtem ko je namestitev kodeka razmeroma preprost postopek, je marsikomu neprijetno, ko poskuša kodek najti iz varnega in zanesljivega vira. 

Datoteke AVI, če niso stisnjene, so lahko zelo velike v primerjavi z drugimi formati datotek. Če v spletu stisnemo datoteko AVI prek določenih omejitev, to povzroči izgubo kakovosti videoposnetka. Glede na to, da sodobni gledalci zdaj uporabljajo zaslone z ločljivostjo HD, Ultra HD in 4K, se toleranca do te izgube kakovosti videa morda zmanjšuje.

Ogromno razpoložljivih kodekov pomeni, da moramo kljub dobremu stiskanju AVI eksperimentirati, da dobimo kakovost in stiskanje, ki ga želimo. 

AVI ne more vsebovati nekaterih vrst spremenljive bitne hitrosti, kot je MP3 pod 32kHz.

AVI ne podpira interaktivnosti uporabnikov (npr. Kliknite, če želite nadaljevati s premorom).

AVI ni zanesljiv za podporo podnapisov, pri kateri mora predvajalna naprava med predvajanjem medija kombinirati podnapise in video vsebino (videoposnetki s tehniko stiskanja, ki zahtevajo dostop do nadaljnjih podatkov video okvirja – težave s programsko opremo za predvajanje).

5MD na uro videa.

Ni metapodatkov za “vrsto skeniranja”.

 

 

Primerjava video kodiranja AVI in MP4: